Jak správně pečovat o šperky ze stříbra?

Chcete, aby vaše stříbrné šperky vypadaly jako v den, kdy jste je koupili? Pak se říďte podle následujících tipů!

Pozor na vzduch i vodu!

 

– Skladujte čisté a suché stříbrné šperky ve vzduchotěsné nádobě nebo sáčku. 

– Udržujte stříbro v suchu a mimo vodu a páru. 

– Po sundání stříbrných šperků je očistěte suchým měkkým hadříkem a poté je vložte zpět do vzduchotěsné nádoby. 

– Pokud si na svém stříbře všimnete skvrn, použijte lešticí hadřík k obnovení jeho lesku. Pokud lešticí hadřík nefunguje, omyjte své šperky (bez drahokamů nebo perel) v teplé vodě s několika kapkami jemného čisticího prostředku na nádobí. 

– Jestliže vaše šperky obsahují drahokamy nebo perly, neponořujte celý kus do vody. Místo toho použijte vatový tampon s jemným čisticím prostředkem na mytí pouze stříbra. Až budete hotovi, ujistěte se, že je vaše stříbro suché. 

Zajímavý fakt

 

– Čistá voda sama o sobě nepoškodí stříbro, ale chemické látky ve vodě mohou mít za následek znečištěné a matně vypadající stříbro, takže pokud jde o vodu, je nejlepší se jí vyhnout. 

– Sprchovat se svými šperky není dobrý nápad, ale jednou za čas se nic nestane. Jen se ujistěte, že jste stříbro poté vysušili. 

– V bazénu si šperky určitě sundejte. Chlor je docela silná chemikálie, takže pokud náhodou zapomenete své stříbrné šperky před skočením do bazénu sundat, musíte je poté opláchnout a vyčistit. 

Pozor na krémy a parfémy

 

Chemikálie v krémech a parfémech mohou také způsobit poškození šperků. Nejprve je naneste, nechte zaschnout a poté si nandejte šperky. 

Pokud necháte v dešti luxusní auto, co se stane? Zašpiní se! Podobný princip platí i pro péči o stříbro. Pro své kousky potřebujete vhodné úložiště – šperkovnici. A musíte být pečliví ohledně jeho údržby. 

Nenechávejte šperky ležet na nočním stolku nebo v otevřené šperkovnici. A nenechávejte je jen v kabelce nebo zásuvce!